تبلیغات
جامعه شناسی - گفتو گو شهلا اعزازی
درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

نویسندگان

نظرسنجی

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

گفتو گو شهلا اعزازی

جامعه‌مدرن زنانه، مردانه ندارد

یکی از موضوعات مهمی که در قرن بیست و یکم مطرح است، اهمیت و نقش فعال زنان در جامعه مدنی ست. زنانی که تا دو دهه قبل، حوزه فعالیت شان بیشتر در چارچوب خانواده تعریف می‌شد،

امروز برای دستیابی به حقوق برابر در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تلاش می‌کنند. نمود این قضیه را در کشورهای در حال توسعه از جمله ایران می‌توان با حضور چشمگیر زنان در زمینه‌های فرهنگی و هنری مشاهده کرد. در خصوص تغییر جایگاه زنان و ویژگی‌های نقش پذیری آنان در جامعه ایران گفت وگویی با خانم دکتر شهلا اعزازی – جامعه شناس و محقق مسایل زنان انجام داده ایم که در ادامه می‌خوانیم :

 

  • به نظر شما تفاوت زنان امروز با زنان دیروز چیست؟

واقعیت این است که ما در ایران در جامعه ای زندگی می‌کنیم که از سال 1300 شروع به تغییراتی در جهت مدرنیته کرده است. در عین حال باید در نظر داشت که مدرنیته دارای ابعاد گوناگون فکری و علمی است که ما در سطح گسترده با ابعاد علمی آن روبرو شدیم. شهرها رشد کردند،کارخانه‌ها به وجود آمد، نوع زندگی مردم تغییر کرد، آپارتمان نشینی به وجود آمد و مدل خانواده گسترده، جای خود را به خانواده هسته ای داد در کنار این مسایل تغییراتی نیز در شیوه آموزش، بهداشت و حضور و کار در اماکن خارج از خانواده به وجود آمد. در جریان این روند زنان تحصیل کرده نیز جذب بازار کار شدند و پس از آن بخشی از تفکرات مربوط به مدرنیته نیز وارد شد. مثلا اگر در دوره قبلی مردم خود را به عنوان رعیت می‌پذیرفتند یعنی فردی که هیچ حق و حقوقی در جامعه ندارد و تنها دارای وظیفه است، با ورود مدرنیته البته طی یک پروسه طولانی مردم پذیرفتند که شهروند هستند و حق و حقوقی دارند و این باور که هر چه قسمت باشد همان می‌شود آرام آرام جای خود را به این تفکرداد که ما موجود فعالی هستیم که می‌توانیم زندگی خود و در بسیاری موارد جامعه خود را نیز تغییر دهیم و آنچه که مطلوب است را به وجود آوریم. بنابراین زنانی بودند که در اواخر دوران پهلوی در خارج از خانه کار می‌کردندو دارای درآمد و موقعیت بودند و در مورد بسیاری از مسایل زندگی خود تصمیم می‌گرفتند اما بنا به شرایطی پس از انقلاب این تفکر،‌مذموم شمرده شد و بیشتر بر روی روابط سنتی تاکید شد که مدتها بود در ایران لااقل در میان قشر روشنفکر و متوسط شهری وجود نداشت و دوباره نوعی نگاه  وارد تفکرات گروههایی از افراد شد که در طی آن وظیفه زنان قبل از هر چیز مادری و همسری است که اگر وظایف را به خوبی انجام دهند افراد موفقی به شمار می‌آیند. در بخشی دیگر نیز تفکرات سنتی به تفکیک شغل‌های مناسب و نامناسب برای زنان پرداختند و مجموعه این عوامل موجب شد که با بیرون رفتن زنان از محیط کار مواجه شدیم. آمارهانشان می‌دهد که 13 درصد اشتغال زنان به 8 درصد پس از انقلاب کاهش یافت. مرد به عنوان نان آور اصلی در نظر گرفته شده و زنان به نوعی وابسته به مردان شدند.

  • آیا صرف حضور زنان در جامعه به عنوان یک شاخص توسعه یافتگی مورد بررسی قرار می‌گیرد یا اینکه مثلا برخی از زنان که در خانه بوده اما شاعر ونویسنده هستند نیز شاخصی برای توسعه یافتگی به حساب می‌آیند؟

اتفاقا من هم می‌خواستم همین را متذکر شوم. رانده شدن از محیط‌های عمومی، خیلی از افراد را به محیط‌های خصوصی معطوف کرد و در خانه به تولید‌های خانگی، شعر و امثال آن روی آوردند اما به طور کلی شاخص توسعه بر شعرو شاعری نمی‌چرخد  زیرا اصولا درصدکمی از افراد جامعه اعم از زن و مرد در این حوزه فعالیت می‌کنند، اما تعداد افرادی که به مدرسه می‌روند، نوع درسی که در دانشگاه می‌خوانند و همین طور بهداشت همگانی از جمله شاخص‌های توسعه هستند. در عین حال در شاخص‌های توسعه جدید می‌توان به مساله جنسیت و تعداد زنانی که در حوزه‌های مختلف فعال هستند به عنوان عوامل تاثیر گذار اشاره داشت. اما باید یک مطلب را در نظر گرفت و آن این است که برای اینکه فرد شاعر، نقاش و خواننده شود شرایط اجتماعی می‌تواند بسیار کمک کننده یا بازدارنده باشد.

  • امروز ما شاهد این هستیم که تحولی در جامعه مدنی ایران صورت گرفته که در نتیجه آن زنان ایرانی در صحنه‌های  اجتماعی، فرهنگی حضور فعالی دارند مثلا حضور زنان فیلمساز ایرانی در جشنواره ونیز امسال بسیار چشمگیر بود. آیا نمی توان اینگونه نتیجه گرفت که به حاشیه رانده شدن زنان موجب ارتقای جایگاه آنان به نوعی دیگر شد؟

بله، چرا که نه. رانده شدن زنان به بخش خصوصی شاید در 10 سال نخست واکنش مثبتی را در برداشت ولی پس از آن این روند تغییر کرد، به این دلیل که جامعه ایران پس از انقلاب اسلامی و هنوز هم جامعه ای مدرن از لحاظ علمی به شمار می‌رود که دلایل آشکار آن را می‌توان وجود شهرهای بزرگ 10 میلیونی، دانشگاههای متعدد در ایران، ورود دختران به دانشگاه و وجود جبر اقتصادی دانست که دختران  مجبور هستید که در خانه یا بیرون از خانه کار کنند. شما راجع به کارگردانی صحبت کردید برای من بسیار جالب است که از دهه 70 به بعد تعداد زنان نویسنده و کارگردان به طرز چشمگیری افزایش یافته است و این زنان بیشتر زندگی خود یا شبه زندگی خود را نوشته و به تصویر می‌کشند. اما فعالیت زنان تنها به این حوزه‌ها محدود نمی شود، بلکه امروز ما با زنان روزنامه نگار، مدیر و... مواجه هستیم که جوایز مختلفی را کسب می‌کنند. بنابراین زنان هم به صورت فردی فعالیت می‌کنند و هم به صورت گروهی در NGO‌ها. اگر دقت کنید تعدادNGO‌های زنان نیز بسیار زیاد است؛ از حوزه کودکان گرفته تا محیط زیست و NGO‌های صنفی و خیریه که  همواره وجود داشته است. در واقع ما مرحله کوتاهی را داشتیم که  طی آن پسرفت زنان به حوزه خصوصی صورت گرفت اما به دلیل مسائل مختلفی از جمله پدیده جهانی شدن، ارتباط با کشورهای دیگر، ماهواره‌ها و... نوع نگرش،‌تفکرات و توقعات دختران و زنان تفاوت کرده است، مثلا سن ازدواج در دختران بالا رفته است و این بدان معناست که فرد می‌خواهد خودش به تنهایی کاری را انجام دهد که این کار می‌تواند یک شغل اداری ساده باشد یا یک کار هنری. در واقع قابلیت اعتماد به خود در زنان و دختران بالاررفته است.

  • امروزه مشاهده می‌شود که با توجه به نابرابری‌های موجود درفضای اشتغال ایران و جنسیت محور بودن آن، دختران اگر چه به دانشگاه می‌روند و حتی مدارک تحصیلی همچون کارشناسی و کارشناسی ارشد را کسب می‌کنند اما در فضای کار مجبور به انتخاب مشاغلی از جمله حروفچینی، منشی گری، فروشندگی و... می‌شوند در حالی که ممکن است یک مرد با همین ویژگی تحصیلی به عنوان مدیر مشغول به کارباشد. نظر شما در این مورد چیست؟

این تفاوت‌هایی ست که ناشی از فرهنگ چندین و چند ساله مرد سالاری موجود در جامعه می‌باشد که در حال حاضر برای تغییر آن تلاش می‌شود. اما مساله دیگر این است که به دلیل رواج و گسترش این همه دانشگاهها، مردم ما همچون بسیاری از نقاط دنیا با سوادتر شده‌اند اما به صرف این بالا رفتن سواد، شغل و کار بهتری پیدا نمی‌کنند. اما صحبت شما را قبول دارم که جنسیت  نیزدر این پدیده موثر است، مثلا همین تایپیستی را  که مثال زدید در گذشته‌ها با سیکل، تایپیست می‌شد پس از آن با دیپلم و حالا هم با گرفتن لیسانس، تایپیست می‌شود. این تقسیم بندی‌های مشاغل زنانه با درآمد و پرستیژ کم همواره وجود داشته است و هنوز هم هست. اما درصدی از خانم‌ها تلاش می‌کنند با وجود مشکلات پیش رو، این نابرابری‌ها را در محیط کار خود جبران کنند. متاسفانه این مساله هنوز به صورت مشکلی در جامعه ما وجود دارد و برای برطرف شدن نابرابری‌های جنسیتی در زمینه اشتغال نه تنها یک کارفرمای منصف، بلکه یک سری قوانین کار آمد تر و یک تمایل دولتی قوی‌تر نیز لازم است.

  • شما فکر می‌کنید که این تغییر شرایط زنان باید به دست خود آنها صورت بگیرد یا اینکه مردان هم در این مورد تاثیر گذارند؟

من به طور کلی زن و مرد را جدا از هم نمی بینم.  امروز برخی از مردان، به ویژه جوانان بسیار مساوات طلب بوده و به سطح بالایی از  آگاهی رسیده اند. زمانی قشر محروم  و زحمتکش تنها مردان بودند یعنی مردان طبقه پایین برای مردان طبقه بالا زحمت می‌کشیدند اما حالا 50 سال از آن دوران گذشته و اگر امروزه آزادی حق تصمیم گیری، برابری و مساوات می‌خواهیم، من بسیار خوشحالم که امروز مردان و پسران جوانی را می‌بینم که در این زمینه تلاش کرده و برابری را برای هر دو جنس زن و مرد می‌خواهند. اما هنوز هم در بسیاری از افراد این توجه به نابرابری‌ها وجود دارد زیرا شرایط مرد سالاری متاسفانه آنقدر به آنها امتیاز داده که به نظر می‌رسد به یک آگاهی بالا نیاز دارند تا از امتیازاتی که دارند صرف نظر کنند.

  • در واقع تغییر در سطح کلان هرم و در سطح حاکمیت برای تغییر در حقوق زنان و... باید ایجاد شود؟

بله. چرا که با وجود نابرابری‌ها در سطح جامعه، وقتی که حتی با بسیاری از مردان و پسران جوان صحبت می‌کنیم، با نابرابری‌ها مخالفند و مثلا در نظر سنجی‌هایی در مورد چند همسری اکثر افراد ابراز مخالفت می‌کنند. در واقع شاید برخی از این امتیازات را دولت به زور می‌خواهد به مردان اعطا کند. من خانواده‌هایی را می‌شناسم که مثلا ارث را برابر بین  خواهر و برادر تقسیم می‌کنند.
شاید این تفکر در حوزه قومیت‌ها که تعصبات و سنگ فکری‌هایی وجود دارد نیز باید صورت بگیرد.
حتما باید تغییراتی صورت بگیرد. ما تغییرات را معمولا  به چند صورت می‌بینیم یکی اینکه باید فرهنگ سازی صورت بگیرد از طریق مدرسه ورسانه‌ها و سمینارها و... دیگر اینکه باید کنترل صورت بگیرد. یعنی به طور مثال در قتل‌های ناموسی اگر فردی زنش را به قتل رساند برایش مجازات در نظر گرفته شود. در ایران درست عکس این مساله اتفاق می‌افتد. فرهنگ سازی  در اینجا اگر هم صورت بگیرد دقیقا نوعی فرهنگی سازی مرد سالاری است حتی در بهترین فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیون ایران این مساله وجود دارد. مثلا از سال 82 به بعد در چندین سریال فرهنگ چند همسری رواج داده شده و مردی که نمایش داده می‌شود نیز اتفاقا مرد بسیار خوب و موجهی ست در حقیقت سمپاتی مردم به طرف مرد معطوف می‌شود ونه زنی که دارد هوو سرش می‌آید. در زمینه دیگر نیز کنترل اجتماعی عملا وجود ندارد و مثلا خو‌دسوزی‌ها که در بسیاری از موارد دگر سوزی است وقتل‌های ناموسی و... در 15 سال اخیر بسیار متداول شده حتی در بسیاری از شهرهای بزرگ از جمله تهران و متاسفانه  درطبقه متوسط تحصیلکرده نیز صورت می‌گیرد.

  • آیا تصور نمی‌کنید که ترویج خشونت در سطح جامعه می‌تواند در باز تولید رفتارهای نابهنجار یا خشونت علیه زنان موثر باشد؟

ببینید انواع خشونت وجود دارد. یک نوع خشونت فردی است که پدر و مادر فرزند خود را کتک می‌زنند. نوع دیگر خشونت ساختاری ست. ساختار جامعه ما نه تنها خشونت را مجاز می‌داند بلکه آن را ترویج نیز می‌کند.

  • خانم دکتر، شما به آینده جامعه مدنی ایران که با حضور چشمگیر زنان در حال تکوین و تکامل است، خوش بین هستید؟

بله – چرا که نه. جامعه مدنی با وجود تمام محدودیت‌هایی که داشته  وخواهد داشت، توانست مفاهیمی را به مردم منتقل کند که نه تنها این مفاهیم در قشر متوسط معنا و مفهوم داشت بلکه برای زنان  و مردان طبقه پایین نیز معنا گرفت. مثلا زمانی که من روی مبحث  خشونت خانوادگی تحقیق و کار می‌کردم کتک خوردن زن توسط مرد، امری طبیعی بود در واقع آنچه که در 10-15 سال گذشته طبیعی به نظر می‌رسید به واسطه همین تلاش‌هایی که صورت گرفت،(باوجود اینکه زنان طبقه پایین مثلا در سمینارها و جلسات شرکت نکردند) ولی جو جامعه به گونه ای چرخید که آن زن دیگر کتک خوردن را حق خود نمی داند.
چه راهکاری را می‌توان به جنبش مدنی ایران پیشنهاد داد که روند پیشرفت و تغییرات مثبت در این موارد سریع تر و راحت شود.
عمده کارها آگاهی دادن به افراد در مورد مسائل خود‌شان است و مطرح کردن آن در جامعه مدنی. زیرا پیگیری و مطرح کردن مسایل توسط افراد در جامعه مدنی و NGO‌ها به نوعی دولت را نیز مجبور به واکنش در راستای خواسته‌های خود می‌کند. اما به هر حال انجام فعالیت‌ها  تا جایی که می‌تواند صورت بگیرد تاثیر گذار است.
به زنان داخل حاکمیت چقدر امیدوارید؟ زنانی که در مجلس و بخش‌های دیگر فعالیت دارند.
معمولا سهمیه بندی خاصی در مورد حضور زنان در صحنه‌های سیاسی وجود دارد ولی به طور کلی وجود احزاب بسیار حائز اهمیت است. در آن صورت حزبی که در مرامنامه خود به برابری انسانها و مساوات زن و مرد اعتقاد دارد، اگر از آن حزب نماینده‌هایی به ویژه از قشر زنان وارد حکومت شود در آن صورت می‌تواند تاثیر گار باشد. درمقابل اگر حزبی افراطی وجود دارد که از ابتدا مطرح می‌کند مساله برابری وجود ندارد یا به عبارتی می‌گوید همه برابرند اما گروهی بر گروه دیگر برابرترند در آن صورت نمی‌توان زیاد به آن امید داشت.نوشته شده توسط :mohammad jef
پنجشنبه 4 شهریور 1389-10:21 ق.ظ
نظرات() 

were can i buy cialis
دوشنبه 3 تیر 1398 02:01 ق.ظ

Terrific posts, Regards.
get cheap cialis best generic drugs cialis female cialis no prescription deutschland cialis online look here cialis cheap canada prix de cialis import cialis we use it 50 mg cialis dose cialis without a doctor's prescription cialis for sale
http://suzoten.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 10:09 ق.ظ

You've made the point.
cialis tablets for sale cialis 200 dollar savings card when will generic cialis be available cialis canadian drugs cialis 20mg prix en pharmacie cialis generika in deutschland kaufen viagra vs cialis cialis patent expiration cialis et insomni side effects for cialis
http://deverntor.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 07:32 ب.ظ

You said it very well.!
buy name brand cialis on line cialis generic tadalafil buy price cialis wal mart pharmacy achat cialis en itali best generic drugs cialis cialis wir preise cialis baratos compran uk il cialis quanto costa where do you buy cialis cialis generico in farmacia
http://kidspsokna.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 02:35 ق.ظ

Factor effectively regarded!!
click here cialis daily uk cialis coupon generic cialis at walmart cialis 20 mg cialis official site click here take cialis cialis generic availability warnings for cialis cialis en mexico precio cialis authentique suisse
http://nighnorrbull.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 10:20 ق.ظ

You actually reported this terrifically!
enter site 20 mg cialis cost generic cialis pro tadalafil 5mg cialis 20 mg cost how to buy cialis online usa buy cialis online cheapest generic cialis 20mg tablets cialis generic availability cialis therapie generic cialis 20mg uk
http://ciavima.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 05:50 ب.ظ

Thanks a lot, Great stuff!
cost of cialis per pill only best offers cialis use i recommend cialis generico cialis usa cost low cost cialis 20mg tarif cialis france cialis 20mg preis cf cialis 30 day sample cialis online holland prices on cialis 10 mg
Buy generic cialis
چهارشنبه 29 خرداد 1398 11:32 ب.ظ

With thanks. I value it!
cialis flussig cialis coupon cialis flussig cialis soft tabs for sale cialis from canada we recommend cheapest cialis cialis sans ordonnance generic cialis with dapoxetine cialis wir preise viagra cialis levitra
genuine cialis
چهارشنبه 29 خرداد 1398 06:57 ق.ظ

You said it nicely..
where cheapest cialis we recommend cialis best buy we like it cialis soft gel viagra cialis levitra generico cialis mexico viagra or cialis cialis preise schweiz cialis dosage recommendations generic cialis 20mg uk how much does a cialis cost
http://eninol.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 08:24 ق.ظ

You made your position pretty well!!
cialis side effects acquistare cialis internet buy generic cialis cialis purchasing when will generic cialis be available free cialis cialis purchasing cialis dosage amounts side effects for cialis buying cialis in colombia
buy cialis 100mg online
دوشنبه 27 خرداد 1398 05:25 ب.ظ

Truly quite a lot of beneficial info!
buy brand cialis cheap overnight cialis tadalafil cialis price in bangalore cialis 20 mg cut in half cialis super acti achat cialis en suisse buy cialis cialis 05 cialis kaufen wo brand cialis generic
Cialis pills
دوشنبه 27 خرداد 1398 02:24 ق.ظ

Kudos! Fantastic information.
american pharmacy cialis precios cialis peru cialis 5 mg effetti collateral weblink price cialis cialis 5 mg cialis 20mg preis cf chinese cialis 50 mg venta de cialis canada cuanto cuesta cialis yaho cialis 5 mg para diabeticos
Buy cialis online
شنبه 25 خرداد 1398 10:47 ب.ظ

Effectively voiced of course. .
rezeptfrei cialis apotheke cialis from canada tarif cialis france recommended site cialis kanada cialis generico postepay we recommend cheapest cialis cialis lowest price cialis generic availability cialis rckenschmerzen cialis kaufen bankberweisung
cialis tablets australia
جمعه 24 خرداد 1398 06:47 ب.ظ

You expressed it exceptionally well!
cialis dosage cialis generisches kanada cialis 20mg preis cf cialis generico lilly cialis kaufen brand cialis nl cialis 30 day sample sialis generic cialis in vietnam cialis prices in england
http://seniba.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 02:08 ب.ظ

Whoa quite a lot of good facts!
cuanto cuesta cialis yaho acheter cialis kamagra cialis generico in farmacia cialis online nederland cialis kamagra levitra venta de cialis canada prices on cialis 10 mg acquisto online cialis what is cialis cialis online
cialis costs per pill
پنجشنبه 23 خرداد 1398 12:29 ق.ظ

Good postings. Thanks!
cialis vs viagra 40 mg cialis what if i take tadalafil 20 mg low dose cialis blood pressure cialis 20 mg best price cialis diario compra cialis for sale south africa we like it cialis price how to buy cialis online usa cialis 5 mg effetti collateral
cialisvie.com
سه شنبه 21 خرداد 1398 03:37 ق.ظ

Point very well applied..
look here cialis cheap canada precios cialis peru cialis side effects dangers compare prices cialis uk cialis canada brand cialis generic cialis prices in england brand cialis nl cialis canadian drugs no prescription cialis cheap
cialisvie.com
یکشنبه 19 خرداد 1398 10:13 ب.ظ

Reliable material. Thank you!
viagra or cialis compare prices cialis uk cialis arginine interactio cialis generika prezzo cialis a buon mercato canadian cialis buy cialis online legal tadalafilo buy brand cialis cheap cialis cost
http://studioitalia.pl/en/firma/epoque
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 06:38 ب.ظ
ルイヴィトンコピー財布,ルイヴィトンスーパーコピーバッグ通販,ルイヴィトンスーパーコピー,ルイヴィトンコピー激安
http://mg-ritual.ru
پنجشنبه 29 فروردین 1398 09:23 ب.ظ
ブランドスーパーコピー時計の偽物ブランド時計(N級品)激安通販専門店
https://www.protekgroup.com/ru/variants
چهارشنبه 28 فروردین 1398 05:48 ق.ظ
弊社はサイトで一番大きいブランドコピー品販売ショップです。世界一流偽ブランド靴新作通販,激安ブランド 靴 スーパーコピー、ブランド 偽物靴取扱い店です.
http://www.oumma.be/contact
چهارشنبه 28 فروردین 1398 05:48 ق.ظ
スーパーコピー財布,スーパーコピーブランド財布,スーパーコピー財布,ブランド財布偽物,ブランド財布激安
http://www.tumorzentrum-zwickau.de
چهارشنبه 28 فروردین 1398 05:48 ق.ظ
はブランドコピー,スーパーコピーブランドを製造して販売している激安専門店でございます。
http://www.ostroga.opole.pl/node/1393
چهارشنبه 28 فروردین 1398 05:47 ق.ظ
国内高級ロレックススーパーコピーN級品代引き販売。私はロレックレプリカは国内発送で 最も人気があり販売する,ロレックス時計コピー
https://www.tutelleauquotidien.fr/Espace-editorial/
شنبه 17 فروردین 1398 11:56 ق.ظ
ブランドコピー
ماجرای یک نانوایی که فدای وام 34 درصدی شده
چهارشنبه 22 اسفند 1397 09:56 ق.ظ
عالی قشنگ بود
Generic cialis
جمعه 16 آذر 1397 02:21 ب.ظ

With thanks! An abundance of postings.

look here cialis order on line online prescriptions cialis cialis et insomni the best choice cialis woman buy online cialis 5mg cialis generico milano buy cialis online cheapest click now buy cialis brand cialis preise schweiz cialis lilly tadalafi
buy tadalafil pills
پنجشنبه 15 آذر 1397 07:12 ب.ظ

You explained that exceptionally well!
rx cialis para comprar generic cialis levitra cialis daily enter site 20 mg cialis cost order cialis from india sublingual cialis online tesco price cialis cialis 200 dollar savings card the best site cialis tablets preis cialis 20mg schweiz
Generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:37 ب.ظ

Kudos, I like it.
cialis cuantos mg hay we choice free trial of cialis cialis dosage amounts cialis uk tadalafilo 5 mg cialis coupon printable buy cialis online legal generic cialis pill online cialis pills boards only best offers cialis use
buy cialis cheap
چهارشنبه 14 آذر 1397 08:02 ق.ظ

Terrific forum posts, With thanks!
tadalafil tablets cialis super kamagra cialis 5 mg schweiz cialis pas cher paris order a sample of cialis click now cialis from canada when will generic cialis be available cialis 20mg preis cf achat cialis en europe cialis 200 dollar savings card
Cialis 20 mg
سه شنبه 13 آذر 1397 08:31 ب.ظ

You've made the point!
cialis 20 mg cost cialis generico lilly price cialis per pill can i take cialis and ecstasy cialis 10mg prix pharmaci prezzo di cialis in bulgaria cialis per paypa cialis generico lilly tadalafil 5mg when can i take another cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30